Call Back Form

Please fill out the from below and will cal you back.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid nedir, hemoroid halk dilinde basur ve mayasıl olarak bilinir. Tıbbi adı hemoroiddir. Bir benzetme yapacak olursak bacaklarda görülen varisin anüste ki halidir. Yani hemoroid bazı nedenlerden dolayı oluşan ve anüste bulunan damarların şişmesi ve büyümesidir.

İlerleyen dönemlerde damarlar dışa doğru genişlediğinden minik sarkıtlar oluşturur. Bu sarkıtlara basur memeleri denir. Dışkılama esnasında anüsten dışarı sarkabilir. Hemoroid iki türlüdür. İç hemoroid ve dış hemoroiddir.

İç hemoroid, rektum adı verilen kalın bağırsağın son kısmında yani anüse bağlı olan kısımda oluşan hemoroiddir. Çoğunlukla ağrıya neden olmaz. Ama meme dediğimiz sarkıtlar meydana geldiyse ağrı oluşabilir.

Dış hemoroid, anüste bulunan damarlarda görülen hemoroiddir. Dış hemoroidde damarların üzeri ince bir deri tabakasıyla kapalı şekildedir. Basur memeleri oluşabilir. Dış hemoroidin tanısı daha kolay olabilmektedir.

Get In Touch With Us TODAY !

Hemoroid Evreleri1. Evre Hemoroid Hastalığı

Büyümüşlerdir, ancak linea dentata altına inmezler yani prolabe değillerdir.

2. Evre Hemoroid Hastalığı

Prolabe olmuşlardır. Defekasyon ile anal kanal dışına çıkarlar, defekasyondan sonra spontane olarak tekrar içeri yerleşirler.

3. Evre Hemoroid Hastalığı

Prolabe doku defekasyon ile anal kanal dışına çıkar, el ile ittirilerek tekrar yerine yerleşir.

4. Evre Hemoroid Hastalığı

Büyük ve şiş olan hemoroid pakesi sürekli dışarıdadır. Elle itilse de içeriye girmez. İltihaplı, nekrotik ve çok ağrılıdır.Get In Touch With Us TODAY !

Call Back Form

Please fill out the form below and will call you back.Ameliyatsız Tedavi Yöntemleri


Lastik Bant Ligasyonu YöntemiBu yöntemde makat bölgesinden içeri girilerek hemoroid damarlarının köküne bant yerleştirilerek hemoroide giden kan akımı durdurulur ve hemoroid içeri yani yukarı doğru asılır. Bu sayede sarkmış ve büyümüş hemoroid yastıkçıkları hastalıksız dönemdeki haline geri döndürülür.

Kızılötesi Koagülasyon YöntemiBu yöntemde makat bölgesinden içeri girilerek hemoroid damarlarının köküne kızılötesi ışın uygulanarak bu bölgedeki damar duvarına harabiyet verilir. Bu sayede hemoroide giden kan akımı durdurulur. Kan ile beslenemeyen hemoroid yastıkçığı küçültülerek eski haline döndürülür.

Skleroterapi YöntemiBu yöntemde makat bölgesinden içeri girilerek hemoroid damarlarına biyokimyasal ajan enjekte edilerek damar çapı daraltılarak hemoroide giden kan akımının azalması sağlanır.THD yöntemiDoppler cihazı vücuttaki geçen damarları tespit edebilen bir ses cihazıdır. Bu yöntemde küçültülmüş doppler cihazı ile hemoroide giden damarlar tespit edilerek işaretlenir ve bir başka kapama cihazı yardımıyla damarlar kapatılarak eş zamanlı olarak yukarı yani bağırsağın içine doğru çekilir.

+90 552 422 93 15

Ameliyatsız Hemoraid Tedavisi

Please contact with us on whatsapp.

WhatsApp Contact